Naujienos

Paukščių gripo ir geopolitinės situacijos įtaka kiaušinių ir jų produktų pasaulinėje rinkoje

2022 05 30

Groward Group susiduria su karo poveikiu, energijos sąnaudų padidėjimu, pašarų, trąšų ir logistikos kainų kilimu, tačiau kol kas paukščių gripas nepalietė mūsų 1,3 mln. vištų dedeklių pulkų, todėl bendrovė ir toliau gamina aukštos kokybės kiaušinių produktus. Tuo pat metu, dėl paukščių gripo protrūkių Jungtinėse Valstijose ir Europoje sumažėjo pasaulinė kiaušinių pasiūla ir padidėjo pagrindinių maisto ingredientų kainos, taip pat dėl karo Ukrainoje sutriko krovinių gabenimas į Europą ir Artimuosius Rytus.

Kainų didėjimas labai skaudžiai atsiliepia vartotojams, kurie kiaušinių produktus naudoja kaip vieną iš pagrindinių sudedamųjų dalių arba baltymų šaltinį. Kaip įprasta, paklausa šoktelėjo Velykų metu tiek Jungtinėse Amerikos Valstijose tiek Europoje. Žmonės kiaušinius naudojo ne tik velykiniams margučiams, bet ir įvairiems kepiniams.

Remiantis federalinės ir valstijų valdžios duomenų skaičiavimais, paukščių gripas šiais metais paveikė daugiau kaip 28 mln. dedeklių vištų komerciniuose JAV ūkiuose, tai yra net 9 % šalies dedeklių vištų. Tuo tarpu Prancūzijoje užfiksuotas didžiausias kada nors buvęs protrūkis, kai buvo sunaikinta apie 8 % vištų dedeklių.

Mirtinas virusas ir karas šiuo metu yra didžiausi iššūkiai kiaušinių tiekėjams, taip pat svarbu nepamiršti darbo jėgos trūkumo bei išaugusių energijos bei grūdų, kurie naudojami gyvūnų pašarams, kainų.

Kadangi kiaušinių ir miltų kainos gerokai padidėjo, jaučiama didelė įtaka kepyklų generojamam pelnui. Kovo mėn. pasaulinės maisto produktų kainos šoktelėjo beveik 13 % ir pasiekė naujas rekordines aukštumas, nes dėl karo Ukrainoje, kuri yra pagrindinė kviečių ir kukurūzų eksportuotoja, pakilo grūdų kainos.

Prognozuojama, kad kiaušinių ir kiaušinių produktų kainos išliks padidėjusios, nes paukščių gripo paveiktų ūkių veiklos atnaujinimas užims bent 6 mėnesius.

Urner Barry duomenimis, kovo mėn. didmeninės didelių kiaušinių kainos JAV Vidurio Vakarų regione viršijo 3 JAV dolerius už tuziną ir pasiekė antrą aukščiausią lygį per visą istoriją, o palyginti su ankstesniais metais neatidėliotinų sandorių rinkoje padidėjo beveik 200 %. Kiaušinių produktų kainos yra rekordiškai aukštos. Prancūzijoje žaliavinių kiaušinių kainos, palyginti su praėjusiais metais, pakilo 69 %, o tai lėmė produktų, kurie gaminami naudojant kiaušinius, kainų augimą.

Dėl paukščių gripo protrūkio Jungtinės Valstijos padidino kiaušinių importą iš Europos šalių, nors dabar dėl protrūkių Europoje importas yra taip pat sudėtingas. Taigi, atrodo, kad tai tampa pasauline problema, nes beveik visiems gamintojams trūksta žaliavinių kiaušinių.

Artimųjų Rytų pirkėjams tiekimo grandines trikdo ne tik ligos, bet ir karo protrūkis. Ukraina 2021 m. pagamino 14,1 mlrd. kiaušinių, rodo Ukrainos valstybinės statistikos tarnybos duomenys. Metais anksčiau gamyba siekė 16,2 mlrd. kiaušinių, t. y. daugiau nei Prancūzijoje, didžiausioje ES kiaušinių gamintojoje, pagaminta 15,7 mlrd. kiaušinių, rodo Prancūzijos kiaušinių pramonės grupės CNPO duomenys.

Pastaraisiais metais Ukraina buvo viena iš pagrindinių ES kiaušinių tiekėjų ir padengė beveik pusę importo, aplenkdama Jungtines Amerikos Valstijas.

Artimųjų Rytų šalys taip pat susiduria su problemomis, nes prieš karą jos pirko kiaušinius ir kiaušinių produktus iš Ukrainos, kol kas jos bando persiorientuoti į tiekėjus iš kitų Europos šalių ir Turkijos.