Naujienos

Klaida, kurią daro daugelis: specialistės paaiškino, kodėl negalima laikyti kiaušinių šaldytuvo durelėse

2022 04 13

Nors Europos Sąjungos valstybėse nėra reikalavimo kiaušinius laikyti šaldytuve, visgi „Groward Group“ naujų produktų kūrimo ir verslo vystymo vadovė Ieva Jurevičienė sako, kad itin svarbu palaikyti aplinkos, kurioje laikomi kiaušiniai, temperatūros pastovumą. „Esant temperatūros pokyčiams gali pradėti formuotis drėgmės lašeliai, kurie silpnina natūralius kiaušinio gynybinius barjerus, dengiančius lukšto paviršių. Taip sukuriama ideali terpė mikroorganizmų dauginimuisi bei palengvėja jų prasiskverbimas į kiaušinį. Taigi, jeigu nusprendėte laikyti kiaušinius šaldytuve, rekomenduojama palaikyti ne aukštesnę nei 5oC temperatūrą“, – teigia pašnekovė. Ji pabrėžia, kad nors didžioji dalis rinkoje esančių šaldytuvų turi specifinę vietą durelėse, su specialiais indeliais, būtent kiaušiniams laikyti, tačiau tinkamiausia vieta kiaušiniams – kuo giliau šaldytuve. Taip yra todėl, kad kiekvieną kartą atidarius šaldytuvą yra sukeliami temperatūros svyravimai, o tai gali paskatinti bakterijų dauginimąsi ir pažeisti apsaugines kiaušinių membranas.

„Prieš pat vištai padedant kiaušinį, jos kūnas ant lukšto padeda paskutinį štrichą – apsauginį drėgną sluoksnį, kuris nukritęs į lizdą greitai išdžiūsta. Tai – lyg apsauginis skydas, dengiantis visas poras, kad bakterijos ir išorinės dujos ar cheminės medžiagos nepatektų į kiaušinį. Tiesą sakant, šviežiai padėti kiaušiniai, padengti šiuo natūraliu apsauginiu sluoksniu, gali būti palikti kambario temperatūroje net keletą savaičių. Deja, per stipriai nuplaunant ar nuvalius kiaušinį yra pažeidžiama natūrali kiaušinio apsauga, todėl lukšto viduje esantis trynys pradės blykšti ir trauktis. Kiaušinio baltymas, kuris turėtų būti drumstas, dėl sąveikos su aplinkoje esančiu anglies dioksidu, tampa skaidrus“, – paaiškina I. Jurevičienė.

Perkant kiaušinius ir norint įsitikinti jų šviežumu, specialistė pataria išbandyti dar vieną metodą: reikia pridėti kiaušinį prie ausies ir pakratyti, jei girdite, kad viduje kliuksi skystis, tai – sugedusio kiaušinio garsas. Tyla šiuo atveju signalizuoja apie šviežumą. Kliuksėjimo garsą, anot pašnekovės, sukelia trynys suskystėjusiame baltyme. „Vienas iš sensorinio įvertinimo būdų – uoslė. Tai – seniausias, paprasčiausias ir patikimiausias būdas nustatyti, ar kiaušinis sugedo. Sugedę kiaušiniai skleis neabejotiną kvapą, nesvarbu, ar jie žali, ar virti. Jei nesate tikri, kol kiaušinis yra lukšte, sumuškite jį ant švarios lėkštės ar dubens ir pauostykite, jeigu nejaučiate jokio nemalonaus kvapo, kiaušinis yra tinkamas vartoti“, – pasakoja specialistė. Ji pateikia ir kitą būdą, kuriuo reikia įvertinti kiaušinio išvaizdą – ar lukštas neturi įtrūkimų, gleivių ar miltelių pavidalo apnašų. Jei pastebėjote minėtus dalykus, tikėtina, kad kiaušinis yra užterštas bakterijomis arba pelėsiu. Pašnekovė sako, kad verta prisiminti, kad suskystėjusi kiaušinio baltymo bei trynio konsistencija reiškia, jog kiaušinis yra senas, jo kokybė suprastėjo, tačiau tai nebūtinai signalizuoja apie tai, kad jis sugedo.

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/projektai/velykos/klaida-kuria-daro-daugelis-specialistes-paaiskino-kodel-negalima-laikyti-kiausiniu-saldytuvo-durelese.d?id=89877875